Instrukcije o načinu korišćenja godišnjeg odmora iz 2019.godine
Povodom donošenja Odluke o proglašenju vanrednog stanja na teritoriji Republike Srbije, a u skladu sa Uredbom Vlade Republike Srbije o organizaciji rada poslodavca za vreme vanrednog stanja, u cilju suzbijanja virusa COVID - 19, blagovremeno smo dostavljali instrukcije o načinu postupanja organizacionih jedinica oko organizacije rada u vezi postupanja sa određenim kategorijama zaposlenih, a sve u cilju njihove zaštite ili zaštite članova njihovih porodica.
U tom cilju, a imajući u vidu da situacija nastala pandemijom virusa COVID – 19 i dalje traje i da su mere koje se preduzimaju u cilju zaustavljanja širenja epidemije sve strože, ukazujemo rukovodiocima organizacionih jedinica da u skladu sa organizacijom rada zaposlenima za čijim radom ne postoji trenutna potreba, odnosno postoji mogućnost drugačije organizacije rada zbog smanjenja aktivnosti radnih procesa i rada sa strankama, omoguće korišćenje godišnjeg odmora za 2019. godinu ili dela tog odmora, a koji u svakom slučaju po zakonu mogu da iskoriste najkasnije do 30. juna 2020. godine.
Takođe, u svim ostalim slučajevima u kojima je bilo ozbiljnih nedoumica u pogledu korišćenja bilo kog prava koje se odnosilo na mogućnost prekida rada u skladu sa našim instrukcijama, u skladu sa procesom organizacije rada može se primeniti isti način postupanja u pogledu korišćenja godišnjeg odmora.
Na ovaj način postupamo savesno i smanjujemo broj zaposlenih koji bi u isto vreme boravili u objektima Ministarstva unutrašnjih poslova.
Rukovodioci organizacionih jedinica koji su omogućili zaposlenima pravo na prekid rada po bilo kom osnovu koji smo ustanovili depešama, a u cilju zaštite zaposlenih ili članova njihovih porodica, treba da povedu računa oko godišnjih odmora za 2019. godinu, odnosno informišu zaposlene da po dolasku na rad neće moći svi u isto vreme da iskoriste godišnje odmore do 30. juna 2020. godine, odnosno da će prednost u korišćenju godišnjih odmora za 2019. godinu imati zaposleni koji nisu prekidali proces rada u vreme vanrednog stanja, kako bi ravnomerno rasporedili opterećenje poslovnih aktivnosti na sve zaposlene. U tom smislu preporučuje se po prethodnom informisanju zaposlenih koji su trenutno prekinuli proces rada u skladu sa depešama, omogućavanje korišćenja neiskorišćenog godišnjeg odmora za 2019. godinu, u dogovoru sa istima i u skladu sa potrebama organizacije posla. U tom periodu bi se u vremeniku rada isti vodili da su na „starom“ godišnjem odmoru, a nakon proteka tog perioda nastavili bi da se vode kao i do sada, ukoliko to i dalje budu zahtevale okolnosti.