Вежба „Систем 2021“ успешно изведена, 8.000 учесника на више од 50 локација


Извор: Министарство одбране
Евакуишу се деца из школе у селу Темска, која се збрињавају у Пироту. Спасилачки тимови две особе спасавају из корита реке Темштице. Ради се и превентивна одбрана манастира Светог Ђорђа у селу Темска, где се постављају одбрамбени бедеми. Лесковац – пожар на висини у урбаној средини Гашење ватре у осмоспратници у објекту локалне самоуправе, после избијања пожара који је захватио више канцеларија. Начелник Сектора за ванрене ситуације у Лесковцу Ивица Ранђеловић каже да је задатак да се евакуишу лица која нису успела да изађу у ситуацији када има доста дима, као и збрињавање повређених.
Извор: МУП Србије
Градоначелник Горан Цветковић каже да је циљ вежбе да се покаже јединство и снага свих надлежних служби. Осим у Лесковцу, вежбе се одржавају и у општинама Власотинце и Медвеђа. Ниш – спасавање након земљотреса јачине 6,2 јединице Рихтера У Нишу је приказан сценарио у случају земљотреса јачине 6,2 јединице Рихтерове скале 15 километара северно од тог града. Начелник Сектора за ванредне ситуације у Нишу Срђан Митровић каже да на осам локација имају активности. На три тачке евакуишу се грађани, студенти и превентивно се евакуишу радници из радне зоне „Север“. Спасавају се грађани из рушевина, врши техничка интервенција спречавања цурења гаса у складишту течног нафтног гаса и гашење пожара у складишту у индустријској зони. Поред тога, гаси се и пожар на авиону који је промашио писту. Сремска Митровица – спречавање изливања реке Саве и одбрана од поплава Са високим водостајем, река Сава је увек била претња Сремској Митровици. Градоначелница Светлана Миловановић каже да, када водостај Саве пређе 750 центиментара, проглашава ванредна одбрана од поплава и тада се уводи ванредна ситуација. Прво се постављају покретни панели и то на најкритичној тачки, а постављају се и џакови са песком. Ватрогасци-спасиоци евакуишу угрожено становништво. Ужице – пуцање бране на језеру Перућац На језеру Перућац приказана је ситуација у случају пуцање бране у Хидроелектрани, услед земљотреса са друге стране реке Дрине, у Републици Српској.
Извор: МУП Србије
Начелник Одељења за ванредне ситуације у Ужицу Саша Цицварић каже да је више од 100 учесника на вежби. Наводи да имају неколико задатака – гашење пожара услед пада далековода, евакуацију запослених, рад са опасним материјама услед пуцања трафоа и изливања 17 тона трафо-уља, а два радника су услед панике пала у језеро и Тимови за сапавање на воде дејствују. Зрењанин – гашење пожара у подземном складишту гаса Банатски Двор У Зрењанину је приказана реакција надлежних када дође до пожара на бушотини гаса. Први су дошли припадници индустријске ватрогасне јединице као и професионални ватрогасци из Зрењанина и околних места.

После земљотреса дошло је до обрушавања дела фабричког објекта због чега је упућен тим за спасавање и евакуацију запослених радника.
Специјалистички тим за спасавање из рушевина тражи затрпане и повређене особе. Користи се опрема за разбијање зида и арматурних блокова како би се дошло до затрпаних радника, док екипе Хитне помоћи указују повређенима помоћ на лицу места и одвозе их до болница.
Ватрогасно-спасилачка бригада ангажована је и на гашењу пожара који је избио на надземном резервоару приликом пуцања цеви при истакању нафте из цистерне на бензинској станици.
Ватрогасци-спасиоци ангажовани су на гашењу пожара и заштити од отровних материја, као и на збрињавању повређених.
„Циљ ове вежбе да покаже шта је систем, а систем чине људи“
Сектор за ванредне ситуације ради на томе да увеже цео систем заштите и спасавања у Републици Србији, рекао је за РТС начелник Управе за унапређење ризиком Сектора за ванредне ситуације Живко Бабовић.
„Улога јединица локалне самоуправе је примарни, први одговор у таквим ситуацијама, и њихова улога је веома значајна јер ако се они добро не организују на локалу онда и помоћ државе може да закасни или да буде неблаговремена“, рекао је Бабовић.
Циљ ове вежбе је, како каже Бабовић, да покаже шта је систем, а систем чине људи. Педесет локалних самоуправа није случајно изабрано већ су одабране на основу процене ризика и на основу ранијих дешавања.
Милош Миленковић из Управе за ватрогасно-спасилачке јединице и цивилну заштиту каже да сада у Србији имамо осам специјализованих тимова за спасавање из рушевина који су упућивани као помоћ и приликом земљотреса у другим земљама, као што је био случај после земљотреса у Албанији.
„Без комуникације и координације свих сектора нема ни функционисања целог система“, нагласио је Миленковић.
Извор: РТВ